Bebeklerde aşı sonrası ateş

Bebeklerde aşı sonrası ateş neden olur? 2

Bu sayfamızda sizler için bebeklerde aşı , bebeklerde aşı sonrası ateş belirtileri , bebeklerde aşı sonrası ateş tedavisi konularına değineceğiz.

Bebek sağlığı için son derece önemli olan aşı sonrasında zaman zaman aşı yerlerinde şişlik görülmekte ve bazı aşılar bebeklerde ateş yapmaktadır. Bunlar aşıların yan etkilerinin bir sonucudur.

 

Bebeklerde aşı sonrası ateş her aşı sonrası görülmeyebilir. Bazı aşılar daha fazla ateşe neden olabilir. Çogunlukla aşıdan 2-3 gün sonra ortaya çıkan ateş ileriki günlerde etkisini yitirir.

Bebeklerde aşı sonrası ateş vücudun savunma sisteminin aşıya tepkisidir. Bu nedenle korkulacak bir durum değildir ancak ateş düşürücü önlemlerin alınması gerekebilir. Ateş düşürücü şuruplar bu konuda çözüm olabilir. Eğer bebek aşı sonrası ateşlenmişse ve soğuk uygulama ile ateş düşürülememişse o zaman anne ve babalar ateş düşürücü kullanabilirler.

Bebeklerde aşı sonrası ateş bazen aşının yan etkisi olabileceği gibi bazen de aşı yerinin ağrıması, şimesi  ve sertleşmesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu durumda ateş düşürücü ile birlikte aşı yerine soğuk uygulama yapabilirsiniz.

Son olarak şu açıklamayı yapmak yerinde olacaktır. Aşı sonrası ağrı kesici ve ateş düşürücüler aşının etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle aşı öncesi ateş düşürücü kullanılması doğru değildir. Eğer aşı sonrası ateş yoksa yine ateş düşürücü kullanımı gereksizdir. Bebeğin ateşini düşürmek için mümkünse ateş düşürücü yerine soğuk uygulama tercih edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 32. hafta ne zaman? başlıklı makalemizde gebelik , gebelikte 32. hafta gelişimi ve gebelikte haftalar hakkında bilgiler verilmektedir.

bebeklerde aşı sonrası ateş ne kadar sürer aşı ateşi kaç gün sürer bebeklerde karma a sonras ate bebeklerde aşı sonrası huzursuzluk kaç gün sürer bebeklerde aşı ateşi ne kadar sürer bebeklerde karma aşı sonrası ateş ne kadar sürer bebeklerde aşı sonrası ateş kaç gün sürer aşılarda ateş kaç gün sürer bebeklerin asi agrisi ne kadar surer bebeklerde aşıdan sonra ateş kaç gün sürer
Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest

About the Author

Yorum Yap