Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?

 

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? 2

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? 3

Bu makalemizde sizlerle bebeklerde kabızlığa çözüm , bebeklerde kabızlık , bebeklerde kabızlık için çözüm konularına değineceğiz.

Bebeklerde kabızlık hemen hemen her bebeğin zaman zaman yaşadığı bir sorundur. Çok tehlikeli olmamakla birlikte ufak sıkıntılar yaratabilen kabızlığın mutlaka giderilmesi gerekmektedir. Zamanında giderilmeyen bir kabızlık git gide artacak ve kaka yapmak zorlaşacaktır. Bu durum bebeğin poposunda çatlaklar oluşmasına neden olabilir. Kanamalar görülebilir. Daha ileri vakalarda kanamlar ve çatlaklar ciddiyet oluşturabilir.

 

Eğer bebeğiniz kabız olmuşsa yapacağınız ilk şey bebeğin kaka yapmasını sağlamaktır. Bunun için kolaylaştırıcı önlemler alınabilir. Eğer bebek ciddi zorlanmakta ise eczaneden alabileceğiniz lavmanlar kullanılarak bebeğin kolay kaka yapması sağlanır. Kesinlikle müshil verilmez.

Bundan sonra bebeğin tekrar kabız olmaması için beslenme önlemleri alınmalıdır.

Eğer bebek kaka yaparken çok acı çekmişse, poposunda çatlaklar olmuşsa kaka yapmaktan korkabilir ve bu nedenle kakasını tutma eğilimine gidebilir. Bu durumda bağırsaktaki kaka kuruyarak kabızlığa neden olabilir.

Bebeklerde kabızlığıa ne iyi gelir.

Öncelikle bebeğin iyi beslenmesi gerekir. Az beslenen bir bebeğin kabız olması daha sık görülür.

Bebeğin bol sıvı alması sağlanmalıdır. Meyve suları (erik, kayısı vb.) verilmelidir.

Bebeğin bol posalı gıda alması sağlanmalıdır. Bağırsak hareketliliği için gereklidir.

Yeterince yağ alması sağlanmalıdır. Bebeğin beslenmesinde yeterince yağlı beslenmesi kabızlığı giderici bir önlemdir.

Komposto, tahıllı yiyecekler, meyve suları, bol sebze ve meyve, yoğurt, kuru baklagiller bebeğin beslenme menüsünde mutlaka bulunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte karın ağrısı ne zaman geçer? başlıklı makalemizde gebelikte karın ağrısı , gebelikte karın ağrısı nedenleri ve gebelikte karın ağrısı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir
Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest

About the Author

Yorum Yap