Gebelikte Bulantı Olması Normal midir?

 

Gebelikte Bulantı Olması Normal midir? 2

Gebelikte Bulantı Olması Normal midir? 3

GEBELİKTE BULANTI İYİ BİR ŞEY Mİ?
Sabah bulantısı olarak da adlandırılan bulantılar gebeliğin ilk trimesterinde (3 aylık dönem) hemen hemen çoğu ( dörtte üçü ) kadında görülür ve hatta bazılarında ısrarcıdır. Birçok uzmana göre gebelikte görülen mide bulantıları sağlıklı bir gebeliğin işaretidir.

 

2400 gebe kadın ile ilgili olarak yapılan bir araştırmaya göre, ilk trimesterde görülen bulantı ve kusmalar özellikle 30 yaş ve üstü kadınlarda gebelik kaybının yaşanma olasılığını azalttığı bildirilmiştir.

Yumurta döllendikten kısa bir süre sonra rahim astarına bitişir yada implante olur. Bu oların ardından vücudunuz insan koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen bir hormon salgılamaya başlar. İşte bu noktada bulantılarınız başlar ve uzmanlar mide bulantılarınızın HCG ile ilişkili olduğunu düşünmektedirler. Sonuç olarak, gebelikte bulantılarınızın meydana gelmesi sağlıklı bir gebelik için hormonlarınızın normal bir tırmanışta olduğunun bir göstergesidir.

Gebelik süresinde meydana gelen bulantıları önleyebilmek aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz;

Diyetinizde potansiyel olarak tehlikeli olabilecek maddeleri çıkarın

Karbonhidrat açısından zengin olan besinler tüketin.

Anne ve bebek açısından yaralı olabilecek aktivitelerde bulunun.

DİKKAT!!!
Gebelikte mutlaka bulantı olacak diye bir kaide yoktur. Mide bulantıları olmayan gebelikler ile de karşılaşılabilir. Bulantı olmaması bir sorununuzun olduğu anlamına gelmez. Fakat bazı durumlarda bulantılar bir soruna işaret ediyor olabilir. Özellikle ilk trimester bittiği halde geçmeyen bulantılara yerinde ve zamanında değerlendirilmesi gerekebilir. Bir sorunun sinyallerini verebilir.

Örneğin, şiddetli bulantı ve kusma bir molar gebelik (MOLAR GEBELİK: Canlı bir gebelikten ziyade plesantanın anormal kistlerin içinde gelişmesi) belirtisi yada hiperemezis gravidarum adı verilen kilo ve vücut sıvılarınızı kaybetmeye neden olan ve intravenöz sıvı ve ilaçlar ile tedavi gerektiren bir durumdur.

Eğer sabah bulantılarınızın normal olup olmadığını merak ediyorsanız doktorunuza danışınız.

İLGİLİ DİĞER BAŞLIĞIMIZ

GEBELİK BULANTISI NASIL ÖNLENİR? TIKLAYINIZ…

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Mide Bulantıları Nasıl Önlenebilir? başlıklı makalemizde gebelikte mide bulantısı için alınacak önlemler , gebelikte mide bulantısına çözüm ve gebelikte mide bulantısına doktor tavsiyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest

About the Author

Yorum Yap